Klaver

Praca w Niderlandach - ważne informacje

2024-01-29
Uncategorized
,
0

Opieka zdrowotna w Niderlandach

Pracownicy zatrudnieni w Niderlandach mają obowiązek przystąpić do niderlandzkiego funduszu zdrowia.
Obejmuje koszty leczenia szpitalnego oraz świadczenia lekarza pierwszego kontaktu. Wysokość składki zależy od ubezpieczyciela, ale wynosi około 33,51€ do 35,59€ na tydzień. 
Ubezpieczenie ważne jest od pierwszego dnia pracy i pokrywa część kosztów opieki medycznej, w tym pobyty w szpitalu, wizyty lekarskie (np. u lekarza rodzinnego i stomatologa), a także większości leków.

 

Urlop – praca w Niderlandach

Pracownikom w Niderlandach zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin przysługuje prawo do płatnego urlopu w zakresie minimum 20 dni w ciągu roku.
Można również dostać więcej dni takiego urlopu, np. 24 lub 25, jeśli układ zbiorowy pracy (CAO branży) tak stanowi.

 

Emerytura – praca w Niderlandach

Agencje niderlandzkie odprowadzają niezbędne składki, tak jak inni pracodawcy. Zazwyczaj trzeba być ubezpieczonym (zatrudnionym) w Niderlandach przez minimalnie rok, by móc otrzymać emeryturę niderlandzką.
Emerytura w Niderlandach zostanie doliczona do emerytury z Polski. O emeryturę można ubiegać się w wieku 67 lat, składając wniosek o emeryturę w Polsce.

 

Koszty eksterytorialne ETK

Pracując w Niderlandach masz prawo do ulgi podatkowej, która jest związana z dodatkowymi kosztami utrzymania w Holandii. Kosztami eksterytorialnymi mogą być tygodniowe bądź miesięczne koszty za tzw. domek, koszty rozmów telefonicznych z domem w Polsce oraz ogólnie koszty życia, których nie byłoby w przypadku stałego zamieszkania w Niderlandach.

 

Dofinansowanie do ubezpieczenia w Niderlandach

Ubezpieczenie zdrowotne rozliczane jest w miesięcznym cyklu. Kwota ubezpieczenia zależy od jego zakresu i wynosi od 111€ do 154€ za miesiąc.

Zorgtoeslag to dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, o który możemy starać się pracując na terenie Niderlandów. Składając wniosek możesz uzyskać nawet 123€ na miesiąc dla osoby indywidualnej, a dla małżonków nawet do 236€ miesięcznie. W przeliczeniu na cały rok daje to około 1476€ zwrotu.

Hey, like this? Why not share it with a buddy?

Related Posts

Dodaj komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin