Klaver

21 Marzec - Pierwszy dzień wiosny

2022-03-21
Uncategorized
2

Dziś pierwszy dzień wiosny.
Piękny słoneczny poranek choć trochę rześki już daje nam pełno uśmiechu na twarzy.

Poza tym, polskie przysłowie mówi: „I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było”. Kwitną pierwsze kwiaty, przyleciały bociany, a temperatura powietrza powoli staje się coraz wyższa.
Z tej okazji – zapraszam na ciekawostki o wiośnie.

Słowiańska bogini Mora (zwana też Morana czy Morena) była dla naszych przodków symbolem zimy i śmierci. Plemiona Słowiańskie zaczynały obchody z okazji wiosny od tak zwanych Jarych Godów. Na początku palono i topiono w rzece słomianą kukłę – Marzannę.
Miało to oznaczać koniec panowania bogini Mory i zwiastować początek nowej, radosnej pory roku. Święto to było obchodzone bardzo hucznie z tańcami, śpiewem i zabawą. Obrzęd topienia Marzanny jest nam dobrze znany, jednak ze względów społecznych i ekologicznych nie jest już praktykowany w taki sam sposób, w jaki robili to nasi przodkowie. W dzisiejszych czasach już coraz częściej Marzannę tworzy się ze starych, zużytych przedmiotów i nie wrzuca się jej do rzeki, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska.
Pierwszy dzień wiosny w innym krajach 
Festiwal tulipanów w Holandii i Kanadzie
Bloemencorso Bollenstreek, czyli kwiatowa parada to 12 godzinne wydarzenie. Ozdobione kwiatami i roślinami platformy z artystami przemierzają 40 km z miejscowości Noordwijk do Haarlem.
W Kanadzie z kolei urządza się największy na świecie kwiatowy festiwal, podczas którego prezentowanych jest ponad milion kwiatów.

W Bośni i Hercegowinie pierwszego dnia wiosny obchodzi się święto Cimburijada. Jest to święto jajecznicy! Festiwal Jajecznicy najczęściej odbywa się na brzegach rzeki. Ludzie zbierają się, słuchają muzyki, oglądają pokazy taneczne i oczywiście jedzą potrawy z jajek, które są symbolem nowego życia.

Święto ognia w Hiszpanii
Las Fallas, czyli święto ognia obchodzi się w Hiszpanii, w jego trakcie tworzone są rzeźby z kartonu, wosku i drewna, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia. W ostatnim dniu trwania festiwalu – podpala się je na ulicach miasta.
A wy jakie macie na dziś plany? 
Pamiętajcie, że dzisiaj również jest dzień wagarowicza.
Kto z Was pamięta jakieś śmieszne historie związane z tym dniem? Pochwalcie się 🙂  

Hey, like this? Why not share it with a buddy?

Related Posts

2 przemyślenia na temat "21 Marzec – Pierwszy dzień wiosny"

Dodaj komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin