klaver przewozy - ofert pracy

SOFI

 

 

Pytanie: Chcę wyjechać do pracy w Holandii a nie mam numeru sofi i co teraz, czy będę mógł wyjechać?

Odpowiedź: Nie posiadasz numeru sofi- nie martw się, zazwyczaj biura holenderskie pomagają w jego wyrobieniu. Biuro umawia pracownika na wizytę w gminie holenderskiej, gdzie taki numer jest wydawany. Często zdarza się, że wyrobienie numeru sofi nie odbywa się od razu w dniu przyjazdu, ale jak najszybciej jest to możliwe, czyli np. do pierwszej wypłaty (do 2-3 tygodni). Niestety gminy holenderskie mają możliwość wydania określonej ilości numerów dziennie, więc często (szczególnie w okresach dużego sezonu) zdarza się, że pracownik jest zapisywany w kolejkę i musi czekać na wyrobienie sofi.

 

Pytanie: Wyczytałem w opiniach, że sporo zarabiacie na wyrobieniu numeru sofi- czemu nie informujecie o tym koszcie?

Odpowiedź: Pośrednictwo Pracy Klaver sp.zo.o NIGDY w swojej działalności nie pobierało korzyści finansowych z tytułu wyrobienia numeru sofi. Wyrobienie numeru sofi jest darmowe, a numer jest wydawany w gminie holenderskiej. Nie ma problemu, aby zadzwonić do gminy holenderskiej i dopytać, czy za wyrobienie numeru sofi pobierane są jakiekolwiek opłaty. Jeśli ktoś ZAGUBI dokument z numerem sofi- wówczas GMINA HOLENDERSKA pobiera opłatę za wyrobienie DUPLIKATU. Dlatego warto przechowywać dokument z numerem sofi tak, aby go nie zagubić.

 

Pytanie: Przyjechałem do pracy podpisałem kontrakt ale nie wyrobiłem pierwszego dnia numeru sofi- czy pracuję legalnie?

Odpowiedź: O legalności zatrudnienia świadczy przede wszystkim podpisany bezpośrednio po przyjeździe do biura w Holandii kontrakt. Numer sofi jest równie ważny, jednak jest on niezbędny przede wszystkim do rozliczeń podatkowych (można go porównać do polskiego numeru NIP), czy wyrobienia konta walutowego. Biuro holenderskie zazwyczaj jeszcze przed przyjazdem kandydata do pracy, umawia wizytę w gminie holenderskiej w celu wyrobienia numeru sofi przez kandydata. Ze względu na ograniczoną ilość numerów, które gmina holenderska może wydać w danym dniu, nie zawsze możliwe jest wyrobienie numeru sofi w ciągu 2-3 dni pracy w Holandii. Dlatego numer sofi wyrabiany jest najszybciej jak jest to możliwe w gminie holenderskiej.