klaver przewozy - ofert pracy

Rozliczenia tygodniowe (loonstrook), wypłaty, roczne zestawienia (jaaropgave)

 

Pytanie: Słyszałem, że w Holandii pracodawca przesyła na maila loonstrook i jaaropgave- co to dokładnie jest?

Odpowiedź: Kliknij w link: www.klaverteam.com/co-to-jest-loonstrook-co-to-jest-jaaropgaaf-.html

 

Pytanie: Pracowałem w Holandii- kiedy dostanę jaaropgave?

Odpowiedź: Biura holenderskie przesyłają Jaaropgave po zakończeniu i zamknięciu roku podatkowego, w którym nastąpiło zatrudnienie, czyli do końca marca kolejnego roku kalendarzowego. Dokument ten stanowi podstawę do rozliczenia holenderskiego podatku dochodowego i ubiegania się o zwrot podatku w Holandii.

 

Pytanie: Chcę wyjechać do pracy za granicę- czy przed wyjazdem muszę mieć założone konto walutowe?

Odpowiedź: Nie w każdej ofercie posiadanie konta walutowego jest warunkiem koniecznym do wyjazdu i podjęcia pracy. Jednak w niektórych ofertach, wymagane jest posiadanie takiego konta przed wyjazdem, w celu przejścia procesu rejestracji. Jeśli wyjeżdżasz np. do pracy w Holandii i nie posiadasz konta walutowego (bądź konta holenderskiego), a chcesz założyć je w Holandii- musisz się liczyć z tym, że nie każde biuro holenderskie ma możliwość zorganizowania dla ciebie pomocy w założeniu takiego konta- często trzeba poradzić sobie samemu. Ponadto nie wszystkie banki w Holandii chcą zakładać konta osobom, które nie mają stałego meldunku w Holandii- i tu pojawia się problem. Dlatego, aby wyjechać bez nerwów i obaw, warto przed wyjazdem założyć konto walutowe, lub wziąć z banku zwykłe pełnomocnictwo do konta walutowego innej osoby. Warto też pamiętać, aby konto walutowe założyć odpowiednio wcześnie przed wyjazdem, ponieważ zazwyczaj na kartę do bankomatu trzeba czekać nawet kilka dni.

 

Pytanie: Kiedy mogę dostać pierwszą wypłatę i czy część wypłaty mogą mi wypłacić do ręki?

Odpowiedź: Cała wypłata przelewana jest na konto i nie ma możliwości otrzymania pieniędzy do ręki. Wypłaty mogą być w formie tygodniowej, lub miesięcznej. Jednak np. w przypadku biur holenderskich, niezależnie od formy pierwszy przelew następuje pod koniec drugiego tygodnia pracy. Jeśli pracodawca preferuje inny system wypłat- na pewno poinformujemy cię o tym przed wyjazdem.

 

Pytanie: Otrzymałem solaris ale nie zgadzają mi się godziny, według moich obliczeń przepracowałem więcej godzin- co mam teraz zrobić?

Odpowiedź: Przede wszystkim bez paniki- wszystko da się sprawdzić i wyjaśnić. Proszę pamiętać, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Po pierwsze, wyjeżdżając do pracy w Holandii zabierz notes i długopis- każdego dnia dokładnie notuj na jakiej firmie pracujesz (nazwa firmy), oraz ile godzin pracujesz. Jeśli zgłaszasz mailowo do biura, że nie zgadzają ci się godziny, nie możesz napisać: "Nie zgadzają mi się godziny- proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska". Po pierwsze biuro holenderskie w systemie Katarzyn Kowalskich może mieć 20 i nie będzie wiedzieć, której Katarzynie Kowalskiej źle doliczyło godziny. Po drugie napisanie- "nie zgadzają mi się godziny" - nic nie mówi. Jeśli biuro ma sprawdzić, od którego pracodawcy dostało błędną informację odnośnie twoich godzin pracy, powinieneś napisać mail o treści: "Proszę o wyjaśnienie, nie zgadza mi się ilość godzin pracy w dniu (data)......, pracowałem w tym dniu na firmie (nazwa firmy).........................................pracowałem przy (rodzaj wykonywanej pracy)........................................................... Pracowałem (ilość godzin przepracowanych)...........godzin, natomiast na solarisie zostało mi rozliczone (ilość godzin rozliczonych)..........godzin. Proszę o wyjaśnienie i rozliczenie brakujących (ilość godzin brakujących w rozliczeniu).................godzin. Mój numer personalny (numer nadany przez biuro holenderskie)....... Pozdrawiam Katarzyna Kowalska." Jeśli wyślesz taką wiadomość do biura holenderskiego, wtedy biuro jest w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście dany pracodawca źle naliczył godziny, a jeśli tak- przy kolejnej wypłacie zrobi korektę.