klaver przewozy - ofert pracy

Rozliczenia tygodniowe (loonstrook), wypłaty, roczne zestawienia (jaaropgave)

 

Pytanie: Słyszałem, że w Holandii pracodawca przesyła na maila loonstrook i jaaropgave- co to dokładnie jest?

Odpowiedź: Kliknij w link: www.klaverteam.com/co-to-jest-loonstrook-co-to-jest-jaaropgaaf-.html

 

Pytanie: Pracowałem w Holandii- kiedy dostanę jaaropgave?

Odpowiedź: Biura holenderskie przesyłają Jaaropgave po zakończeniu i zamknięciu roku podatkowego, w którym nastąpiło zatrudnienie, czyli do końca marca kolejnego roku kalendarzowego. Dokument ten stanowi podstawę do rozliczenia holenderskiego podatku dochodowego i ubiegania się o zwrot podatku w Holandii.

 

Pytanie: Chcę wyjechać do pracy za granicę- czy przed wyjazdem muszę mieć założone konto walutowe?

Odpowiedź: Jeśli planujesz wyjazd do pracy za granicą najlepiej załóż konto walutowe odpowiednio wcześnie- tak aby zdążyła dojść do ciebie karta bankomatowa. Jeśli nie posiadasz konta walutowego (bądź konta holenderskiego), a chcesz założyć je w Holandii- musisz się liczyć z tym, że nie każde biuro holenderskie ma możliwość zorganizowania dla ciebie pomocy w założeniu takiego konta- często trzeba poradzić sobie samemu. Ponadto nie wszystkie banki w Holandii chcą zakładać konta osobom, które nie mają stałego meldunku w Holandii- i tu pojawia się problem. Dlatego, aby wyjechać bez nerwów i obaw, warto przed wyjazdem założyć konto walutowe, lub wziąć z banku zwykłe pełnomocnictwo do konta walutowego innej osoby.

 

Pytanie: Kiedy mogę dostać pierwszą wypłatę i czy część wypłaty mogą mi wypłacić do ręki?

Odpowiedź: Cała wypłata przelewana jest na konto i nie ma możliwości otrzymania pieniędzy do ręki. Wypłaty mogą być w formie tygodniowej, lub miesięcznej. Jednak np. w przypadku biur holenderskich, niezależnie od formy pierwszy przelew następuje po dwóch tygodniach pracy. Jeśli pracodawca preferuje inny system wypłat- na pewno poinformujemy cię o tym przed wyjazdem.

 

Pytanie: Otrzymałem solaris ale nie zgadzają mi się godziny, według moich obliczeń przepracowałem więcej godzin- co mam teraz zrobić?

Odpowiedź: Przede wszystkim bez paniki- wszystko da się sprawdzić i wyjaśnić. Proszę pamiętać, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Po pierwsze, wyjeżdżając do pracy w Holandii zabierz notes i długopis- każdego dnia dokładnie notuj na jakiej firmie pracujesz (nazwa firmy), oraz ile godzin pracujesz. Jeśli zgłaszasz mailowo do biura, że nie zgadzają ci się godziny, nie możesz napisać: "Nie zgadzają mi się godziny- proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska". Po pierwsze biuro holenderskie w systemie Katarzyn Kowalskich może mieć 20 i nie będzie wiedzieć, której Katarzynie Kowalskiej źle doliczyło godziny. Po drugie napisanie- "nie zgadzają mi się godziny" - nic nie mówi. Jeśli biuro ma sprawdzić, od którego pracodawcy dostało błędną informację odnośnie twoich godzin pracy, powinieneś napisać mail o treści: "Proszę o wyjaśnienie, nie zgadza mi się ilość godzin pracy w dniu (data)......, pracowałem w tym dniu na firmie (nazwa firmy).........................................pracowałem przy (rodzaj wykonywanej pracy)........................................................... Pracowałem (ilość godzin przepracowanych)...........godzin, natomiast na solarisie zostało mi rozliczone (ilość godzin rozliczonych)..........godzin. Proszę o wyjaśnienie i rozliczenie brakujących (ilość godzin brakujących w rozliczeniu).................godzin. Mój numer personalny (numer nadany przez biuro holenderskie)....... Pozdrawiam Katarzyna Kowalska." Jeśli wyślesz taką wiadomość do biura holenderskiego, wtedy biuro jest w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście dany pracodawca źle naliczył godziny, a jeśli tak- przy kolejnej wypłacie zrobi korektę.