klaver przewozy - ofert pracy

Pracowałem, pracuję, będę pracował

 

 

Pytanie: Dlaczego w niektórych ofertach np. w różnych pracach produkcyjnych nie mam konkretnej informacji, gdzie będę pracował?

Odpowiedź: Oferta na różne prace produkcyjne, jak sama nazwa wskazuje dotyczy różnych prac- czyli po zaakceptowaniu przez biuro zagraniczne kandydat wie, że jedzie do prac produkcyjnych, ale bezpośrednio po przyjechaniu na miejsce jest kierowany do konkretnej pracy. Biuro ustala wcześniej ile kobiet i ilu mężczyzn może przyjąć do różnych prac na produkcji, ale to w momencie przyjazdu decyduje czy kandydat idzie do pracy w szklarni, na pakowni, czy na sortowni itd. Może się zdarzyć, że kandydat trafi np. do szklarni będzie sobie świetnie radził w tej pracy i zostanie tam już na dłużej. Może się również zdarzyć, że trafi do pracy w szklarni i nie będzie sobie radził, zostanie przeniesiony do sortowni gdzie również nie będzie sobie radził, wówczas zostanie przeniesiony do pakowni i tam np. znajdzie swoje miejsce na dłużej. Może się zdarzyć również sytuacja, że u danego pracodawcy będzie przestój- warto zgłosić wtedy taką sytuację do biura i poprosić o zmianę pracodawcy. Czyli odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta- to gdzie będę pracował zależy przede wszystkim od tego jak będę sobie radził w danym miejscu pracy.

 

Pytanie: Jesteście Pośrednictwem Pracy kierującym do biur zagranicznych- czy przed wyjazdem będę wiedział do jakiego biura trafię?

Odpowiedź: Oczywiście że tak! Informacja  o tym, do jakiego biura zagranicznego jesteś skierowany, jest jak najbardziej jawna, dlatego otrzymujesz ją w umowie kierującej do pracy.

 

Pytanie: Czy wyjeżdżając do pracy na produkcji mam gwarancję 38-40 godzin pracy tygodniowo?

Odpowiedź: Niestety nie w każdej ofercie pracy taka gwarancja jest możliwa. W ofertach na produkcji raczej takiej gwarancji nie ma. Nie jest to jednak podyktowane złośliwością biura i celowym działaniem- jak czasami zarzucają pracownicy. Często może pojawić się nieplanowany przestój związany z awarią, opóźnieniem w dojrzewaniu warzyw czy owoców, warunkami pogodowymi, czy zdarzeniami losowymi- są to sytuacje niezależne od biura holenderskiego. Warto jednak zawsze dopytać w biurze, czy przestój jest chwilowy (np.1-2 dni), czy przestój będzie dłuższy i byłaby możliwość ewentualnego przeniesienia do innej pracy. Może się zdarzyć, że w jednym tygodniu będziesz miał np. 35 godzin pracy, ale już w kolejnym 50 godzin pracy.

 

Pytanie: Wyjechałem do pracy, mam problem a nie mogę dodzwonić się do biura zagranicznego, wysłałem do nich zapytanie na maila- mija kolejny dzień a ja nie dostałem odpowiedzi zwrotnej- co mam robić?

Odpowiedź: Jeśli masz problem oczywiście w pierwszej kolejności zgłaszasz go do koordynatora i do biura za granicą. Zazwyczaj biura do 3 dni odpowiadają na maile. Jednak jeśli nie otrzymasz odpowiedzi z biura zagranicznego w którym jesteś zatrudniony, możesz zgłosić problem do nas. Najlepiej zrobić to mailowo- my zawsze reagujemy i interweniujemy, jeśli ktoś prosi nas o pomoc, lub interwencję w swojej sprawie. Jeśli pojechałeś do pracy za naszym pośrednictwem i masz problem zgłoś go na praca@klaverteam.com - zawsze pomagamy. W treści maila prosimy opisać konkretnie sytuację odnośnie której mamy państwu pomóc, lub odnośnie której  mamy zainterweniować.

 

Pytanie: Będę wyjeżdżać pierwszy raz do pracy za granicą, nie mam doświadczenia- boję się, czy sobie poradzę?

Odpowiedź: Każdy kandydat wyjeżdżający pierwszy raz do pracy za granicą ma obawy- to jest normalne. Proszę pamiętać, jeśli oferta pracy nie wymaga doświadczenia, to w większości wyjeżdżają na nią osoby bez doświadczenia- czyli dokładnie takie jak ty. Czasem zdarza się, że osoby, które chwalą się, że doświadczenie posiadają później okazuje się, że pracują gorzej od ciebie. Najważniejsze jest nastawienie z jakim wyjeżdżasz, oraz to, jakim będziesz pracownikiem. Doświadczenie nie jest tutaj najważniejsze. Jeśli będziesz dobrze pracować- pracodawca na pewno to zauważy i będzie sam zabiegał o to, abyś u niego pracował. Jeśli będziesz wymigiwał się od pracy- twój wybór!

 

Pytanie: Mam wyjechać do pracy w sumie jestem pozytywnie nastawiony do wyjazdu, ale czy możecie skierować mnie do pracy, gdzie nie będę musiał pracować w nadgodzinach, czy w weekendy?

Odpowiedź: Nie ma takiej opcji!!! Jeśli nastawiasz się, że praca będzie lekka- nie jedź! Jeśli nastawiasz się, że nie będziesz chciał pracować w nadgodzinach- nie jedź! Jeśli nastawiasz się, że będziesz pracować ze znajomymi/partnerem/rodziną u jednego pracodawcy, a jeśli biuro ci tego nie zapewni, to po prostu zrezygnujesz- nie jedź! Jeśli nie chcesz pracować w soboty i z góry zakładasz, że jeśli praca będzie w weekend, to ty nie pójdziesz- nie jedź! Jeśli jedziecie w parze i od razu zakładasz, że jeśli jedno z was zachoruje to oboje nie pójdziecie do pracy- nie jedź! Jeśli wychodzisz z założenia, że po drodze wypijesz 3 piwa, bo i tak cię przyjmą, pracę zaczynasz przecież dopiero od jutra, a do jutra wytrzeźwiejesz- nie jedź! Jeśli wyjeżdżasz z nastawieniem, że jakoś to będzie, a w gruncie rzeczy nie chce ci się pracować- nie jedź! Każda praca za granicą jest ciężka ze względu na swoją specyfikę. W każdej pracy, aby zarobić trzeba się napracować. Jeśli pracodawca informuje pracowników, że trzeba zostać w nadgodzinach- trzeba zostać. Jeśli pracodawca informuje, że trzeba przyjść do pracy w weekend- trzeba przyjść. Pamiętaj! Wyjeżdżasz po to, żeby zarobić, a nie po to żeby dobrze się bawić!

 

Pytanie: Pojechałem do pracy za granicę, ale stwierdziłem, że to nie dla mnie i wróciłem do Polski, czy czekają mnie w związku z tym jakieś konsekwencje?

Odpowiedź: Jeśli podpisałeś umowę o pracę u pracodawcy zagranicznego, obowiązuje cię odpowiedni okres wypowiedzenia. Tak samo jak w przypadku umowy o prace w Polsce, również za granicą, w okresie wypowiedzenia trzeba chodzić do pracy. Po okresie wypowiedzenia, umowa wygasa i możesz spokojnie wrócić do Polski. Często zdarza się, że pracownik nie dotrzymuje okresu wypowiedzenia i decyduje się na wcześniejszy zjazd do Polski, nie informując biura zagranicznego, czyli swojego pracodawcy o tym fakcie. Każda dorosła osoba odpowiada za swoje decyzje samodzielnie, tak samo w tym przypadku podejmując taką, a nie inną decyzję, trzeba liczyć się z jej konsekwencjami. Każdy musi być świadomy tego, że nie poinformowanie pracodawcy z odpowiednim wyprzedzeniem, o nie stawieniu się w danym dniu w pracy pociąga za sobą określone konsekwencje, które są jasno opisane w regulaminie danego pracodawcy. Dla określonego pracodawcy nie przyjście 1 czy 2 pracowników do pracy w danym dniu dezorganizuje całkowicie pracę. Dlatego, tak ważne jest wcześniejsze poinformowanie o swojej nieobecności tak, aby pracodawca mógł zorganizować innego pracownika na twoje miejsce, a praca szła płynnie bez przestojów. Ty nie chciałbyś ponosić strat tylko zyski- dlaczego świadomie narażasz na straty pracodawcę?

 

Pytanie: Słyszałem, że biura zagraniczne oszukują- w gruncie rzeczy ludzie siedzą pół roku, zarabiają tyle, że ledwie wystarcza im na zakwaterowanie, a na czysto zostaje im 20 euro tygodniowo?

Odpowiedź: Proszę przeczytać pytanie jeszcze raz i zastanowić się, czy jest w nim jakaś logika? My SŁYSZELIŚMY już różne rzeczy- nie zawsze prawdziwe. Jeśli ktoś pracuje za granicą pół roku i wystarcza  mu tylko na zakwaterowanie, to w gruncie rzeczy, dlaczego nie wraca do Polski? W Polsce zarobi dużo więcej niż 20 euro tygodniowo- dlaczego tutaj nie wraca nie szuka tutaj pracy? Pracodawcy zagranicznemu zawsze zależy na tym, aby pracownicy mieli pracę i pracowali ponieważ tylko pracownik, który pracuje przynosi zyski swoją pracą. Często pracodawcy mają problem z przyjęciem nowych pracowników ze względu na brak wolnych zakwaterowań - dlatego jaki sens miałoby blokowanie miejsca na zakwaterowaniu przez pracownika, który nie pracuje?

Pytanie: Mam wyjechać do pracy za granicą. Zajadę na wyznaczony adres i co dalej?

Odpowiedź: Każdy kandydat, który wyjeżdża do pracy za naszym pośrednictwem, jest zgłoszony do biura zagranicznego kilka dni wcześniej- dlatego po przyjeździe na miejsce kandydat ma pewność, że biuro zagraniczne jest poinformowane o terminie jego przyjazdu. Ponadto my informujemy każdego kandydata jeszcze przed wyjazdem, czy będzie jechał w pierwszej kolejności na zakwaterowanie, czy bezpośrednio do siedziby biura zagranicznego. W niektórych ofertach biuro zagraniczne w pierwszej kolejności kieruje kandydata na zakwaterowanie- wtedy zazwyczaj kandydat otrzymuje od nas adres docelowy, oraz telefon do koordynatora lub pracownika biura zagranicznego, którego musi poinformować, że jest już na miejscu. W takim przypadku podpisanie umowy odbywa się zazwyczaj w następnym dniu po przyjeździe kandydata. Mamy również oferty, w których kandydat kierowany jest w pierwszej kolejności bezpośrednio na adres biura zagranicznego- po wejściu do biura kandydat przedstawia się mówi, że jest skierowany przez biuro Klaver i wówczas pracownicy biura rejestrują kandydata, następuje podpisanie umowy o pracę, oraz zakwaterowanie.

 

Pytanie: Na jaki minimalny okres czasu mogę wyjechać do pracy za granicą?

Odpowiedź: To, na jaki minimalny okres czasu możesz wyjechać, zależy przede wszystkim od konkretnej oferty i od sezonu. Posiadamy oferty pracy np. w Holandii, w których minimalny okres wyjazdu to: 6 miesięcy, 3 miesiące, czy 2 miesiące, ale zdarzają się również oferty krótkoterminowe czyli na 2 czy 4 tygodnie. Zazwyczaj oferty krótkoterminowe dotyczą okresów poprzedzających święta (np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto  Matki, Dzień Kobiet itp.)- w tym czasie pracodawcy którzy mają pracę np. przy stroikach, czy bukietach, potrzebują dużo więcej rąk do pracy. Często po tych krótkoterminowych ofertach jest możliwość przedłużenia wyjazdu szczególnie dla osób, które wykażą się bardzo dobrą pracą. W niektórych ofertach krótkoterminowych, w których jest konieczność pozostania np. przez okres Bożego Narodzenia w pracy, pracodawcy oferują dodatkowe bonusy, czy extra płatne godziny.

 

Pytanie: Po jakim okresie mogę zjechać na urlop?

Odpowiedź: Zjazdy na urlop np. w przypadku wyjazdu do Holandii, zazwyczaj są możliwe po 3 miesiącach pracy- oczywiście po wcześniejszym złożeniu przez pracownika odpowiedniego pisma urlopowego i zaakceptowaniu pisma przez pracodawcę. Za każdy przepracowany miesiąc przysługują 2 dni urlopu.